Időgazdálkodás II. : Hogyan gazdálkodsz az energiáiddal és a kapcsolataiddal?
A következő részben néhány praktikát osztunkk meg veled arról, hogyan tudsz tudatosabban gazdálkodni az időddel.
1. Tippek a napi tervezéshez
Tervezd meg előző este, a másnapi programodat!
Két szempontból is hasznosabbnak tűnik, ha nem az adott nap reggelén gondolod végig teendőidet, hanem már az előző nap záróakkordjaként beosztod a másnapi feladatokat. Egyrészt a hatékonyság szempontjából: azáltal, hogy az agyad számára világosan kijelölöd a másnapi kulcsfeladatokat, egyértelmű kérdéseket „teszel fel” neki, így féltudatosan vagy tudat alatt alkalma van összeszedetten foglalkozni velük.
Természetesen hiba volna azt javasolni, hogy éjt nappallá téve, gépies módon, csakis munkánk foglalkoztasson. Épp ellenkezőleg: egészséges munkavégzést egészséges egyensúly révén tudunk megvalósítani – egyensúly szakmai- és magánéletünk között. Ez a másik ok, ami miatt tanácsos előző este tervezni: így jóval kevésbé fognak munkahelyi problémák „megtámadni” minket, ritkábbak lesznek a „Jaj, még ezt is el kell intéznem holnap”-jellegű, gyötrő, feszültséget okozó gondolatok.
Kezdjük a napunkat egy könnyebb feladattal!
Ahogy a test számára szükséges egy-egy nagyobb sportteljesítmény előtt a fokozatos rákészülés, úgy az agyműködésünk s főleg lelki beállítódásunk szempontjából hasznos, ha napunkat valami könnyebb, azonnali sikerélményt jelentő feladattal, tevékenységgel kezdjük.
Standby-feladatok
A hatékony időgazdálkodás egy másik ötlete szintén az életből jött, mégpedig a repülésből. Valószínűleg ismert számotokra a standby-jegyek rendszere: bizonyos utasok a gép indulása előtt készen állva várnak az utazásra, amely akkor valósul meg, ha más utasok lemondják az utat.
Bizonyos feladatokkal hasonlóan vagyunk: valamikor szeretnénk elvégezni őket, de nincs konkrét határidejük és nem annyira fontosak, hogy azonnali prioritást kapjanak. Ilyen feladat lehet például levelet írni a nagyszülőknek vagy egy barátnak, visszakérni egy könyvet valakitől, ajánlatot kérni egy utazási irodától, gondolkodni a gyerek szülinapi ajándékán, stb.
Ezen feladatok elvégzésére a legjobb alkalmak azok az időszakok, amelyek „a túlzsúfolt repülőgép lemaradt utasai”, azaz a hirtelen, váratlanul felszabadult részei napunknak. Ilyen lehet pl. egy lemondott tárgyalás, egy találkozó (esetleg értekezlet), amelyről a többiek késnek, bármilyen teendő, amit beterveztél, de nem valósult meg.
Hogyan oldhatjuk meg, hogy fel tudjuk venni gépünkre ezeket a „standby-utasokat”? Rendeljük őket a helyszínre, azaz gyűjtsük egy csokorba őket, és legyenek könnyen hozzáférhetőek, praktikusan tartsuk őket a határidőnaplónkban, noteszunkban.
„Találkozó magammal”
Mindannyian megszoktuk már: ha egy számunkra fontos emberrel megbeszélünk találkozót, akkor az „szent” terület a naptárunkban, kizárt, hogy arra az időpontra más tevékenységet berakjunk.
Abban az esetben viszont, ha egyedül szeretnénk valamely, mégoly fontos munkát is végezni, igen könnyen behelyezünk egy másik programot. Pusztán az a tény, hogy nem kell máshoz alkalmazkodni egy ilyen időpont áthelyezésénél még nem jelenti azt, hogy nem kaphat – akár – fő prioritást egy egyedüli munka végzése. Ennek hangsúlyozását segítheti elő, ha napunk, vagy hetünk tervezésénél a magányos munkákat más fontos eseménnyel hasonló nyomatékkal jelöljük – például kinevezzük őket „magammal való találkozónak”.
Halogatjuk, sosincs vége!
Amikor valamit halogatunk, annak több oka lehet. Egyrészt, hogy nem szeretjük, az adott tevékenységet, másrészt, hogy félünk tőle, vagy éppen azt reméljük, hogy ha elég sokáig várunk, majd megoldódik, vagy valaki majd megcsinálja helyettünk.
Ha nekünk kell elvégezni az adott feladatot, akkor egyszerűbb, ha túlesünk rajta, hogy ne nyomasszon minket, és /vagy segítséget kérünk, ha erre van szükség.
Nagy bőröndök előnyben!
Amikor végre összeállítottuk elvégzendő feladataink listáját sokszor felmerül a kérdés: milyen sorrendben rendeljünk időtartamokat hozzájuk?
Válasz erre a kérdésre egyrészt a fent szereplő gondolat: melegítsünk be egy könnyebb feladattal. Ennél alaposabb segítség lehet az, amit a mindennapi életben amúgy is használunk, minden egyes hétvégi utazás során. Mi történik egy ilyen alkalommal? Jellegzetesen előforduló eset, hogy – akárcsak elvégzendő feladataink – a „feltétlen” magunkkal viendő cuccok nem, vagy csak nehezen férnek be kocsink csomagtartójába. Ilyenkor minden józan honpolgár elkezdi a nagyobb bőröndöket berámolni az autóba, s hasonlóan érdemes tennünk napi feladatainkkal is.
A tervezés elején mindenképpen a nagyobb – hosszabb, több embert érintő, komolyabb – teendőket tervezzük be, s próbáljuk rögzíteni, a kisebb feladatok gyakrabban kevésbé fontosak, vagy időközben megoldódnak maguktól.
Szeleteljünk, ha kell!
Amikor valami olyan teendő előtt állunk, ami nagyon bonyolultnak hosszadalmasnak tűnik, akkor érdemes kisebb egységekre „szeletelni” a folyamatot, hogy apróbb sikereket élhessünk meg.
Mást is hagyjunk érvényesülni!
Ha midig, minden feladatra rámozdulsz, akkor egyrészt lehetetlen kihívások elé állítod magad, másrészt a környezetedben élők hozzászoknak ahhoz, hogy majd Te úgyis megoldod, és nem tanulnak meg gondoskodni magukról. Ez senkinek sem jó.
,,Nekem a kérés nagy szégyen, adjon úgyis, ha nem kérem…”
Segítséget kérni nem szégyen. Ha azt hiszed,
– hogy csak te tudod jól megcsinálni
– hogy csak úgy jó, ahogy Te csinálod
– hogy a gyengeség jele, ha megkérsz mást
– hogy nem szabad mást terhelned
– hogy Te mindent kibírsz. akkor tévedsz, és saját áldozatoddá válsz.
Most pedig arra kérlek, hogy nyisd meg, töltsd ki és gondold át az Energiagazdálkodásom című munkalapot, majd a Hogyan gazdálkodom az időmmel / életemmel című feladatlapot.
TESZT
Energiaháztartásom – >> Teszt letöltés <<
Hogyan gazdálkodom az időmmel/ életemmel?
Gondold át jelenlegi életedet a következő szempontból: 3 különböző területre osztjuk az idődet:
Zajló idő: Azok a tevékenységek tartoznak ide, mint a munka, házimunka, egyéb olyan tevékenységek, melyeket muszájból végzel. Például van, akinek a bevásárlás, az autóvezetés, vagy éppen a gyerekkel történő játék, esti meseolvasás is idetartozik, van, akinek nem…
Intim idő: Azok a tevékenységek tartoznak ide, melyek azért értékesek, mert azt éppen valakivel teszed, építi, erősíti a kapcsolatot, a köteléket. Csak az olyan, egy adott kapcsolatra fordított idő tartozhat ide, amelyiket nem muszájból, hanem örömmel fordítasz az adott emberre. Például a lecke kikérdezése nem tekinthető intim időnek. Nem a kapcsolatról szól. Az egymás mellett TV-zés sem intim idő, csak egy közös tevékenység. Kizárólag az tekinthető intim időnek, ami személyesen egy embernek szól. Így például egy családban külön intim idő jár a párunknak és külön-külön a gyermekeinknek is.
Magán/saját idő: Azok a tevékenységek tartoznak ide, melyek feltöltenek, pihentetnek bennünket, nem feltétlenül a hasznosságuk, inkább a belőlük nyert öröm, energia miatt fontosak. Tehát attól, hogy valamit csak egyedül teszünk, attól még nem lesz Magán idős tevékenység. Például, ha lemész az edzőterembe, az lehet zajló idő (csak a hasznosságáért teszed, nem az élvezetért) is. ugyanakkor a főzés van akinek magánidő, mert ez a hobbija, ez tölti fel.
Most arra kérlek, hogy ezt a kört osszad fel úgy 3 körcikkre, hogy azok nagysága kifejezze, hogy jelenleg az életedből mennyi a zajló idő, mennyi a magánidő és mennyi az intim idő. Az alvásra fordított idővel most ne foglalkozz.
Ha a teljes kört kitöltően felosztottad 3 körcikkre, akkor figyeld meg, amit kaptál. Gondolkozz el, hogy mit mutat az ábra. Mivel, mire megy el az életed?
Azért élsz, hogy dolgozz?
Mi az, amiben örömödet leled? Van időd magadra, a saját töltődésedre. Ha igen, elég? Ha nem, akkor miért nem? Nagyon veszélyes, ha nincs Saját időd, amit csak magadra, magaddal fordítasz. Ekkor töltődsz, ekkor kerülsz kapcsolatba valójában magaddal, ekkor tudod átgondolni, jó e az irányod. Ha nincs saját időd, akkor mennyire éled a saját életedet?
Mennyi és mennyire minőségi időt szánsz a kapcsolataidra? Milyen minőségűek a kapcsolataid., Fordítasz annyi időt a szeretteidre, mint amennyire fontosak neked? Ha nem, akkor miért nem? Mire vársz?
Most rajzold meg, hogy milyen lenne az a kör, ahogy valójában élni szeretnél. Mit teszel ezért?
Kevesebb zajló idő
- elengedem, átadom, befejezem……..
Több intim idő
- kivel, mi?
Több saját idő:
- mikor, mit teszek…
Sok sikert!